تفاوت اصلی این است: یک پنکه برقی صنعتی طراحی شده است تا حجم زیادی از هوا را به طور مداوم، قابل اعتماد و ایمن در محیط های تجاری یا صنعتی پرتقاضا جابجا کند. ، در حالی که یک فن برقی استاندارد برای استفاده گاه به گاه راحتی شخصی در خانه ها و ادارات طراحی شده است. فنهای صنعتی از مواد سنگینتر ساخته میشوند، از موتورهای قویتری استفاده میکنند، برای چرخههای کاری طولانیتر کار میکنند و برای مقاومت در برابر گرما، گرد و غبار، رطوبت، لرزش و شرایط سخت ساخته شدهاند که به سرعت به فنهای درجه یک مصرفکننده آسیب میرسانند. یک میز استاندارد یا پنکه برج ممکن است حرکت کند 200-400 فوت مکعب در دقیقه (CFM) هوا؛ یک فن کف صنعتی می تواند حرکت کند 3000 تا 10000 CFM یا بیشتر - برای تهویه کل خلیج انبار کافی است.
هر دو به معنای اصلی فنهای الکتریکی هستند - یک موتور پرهها را برای حرکت هوا میچرخاند - اما مشخصات مهندسی، مواد، استانداردهای ایمنی، ظرفیت جریان هوا و موارد استفاده مورد نظر در دستههای کاملاً متفاوتی قرار دارند. انتخاب نوع نامناسب برای برنامه شما منجر به هدر رفتن پول (استفاده از پنکه صنعتی در اتاق خواب) یا خطرات ایمنی و تهویه ناکارآمد (استفاده از پنکه خانگی در انبار یا طبقه کارخانه) می شود.
Content
قبل از پرداختن به جزئیات، جدول زیر مهمترین تفاوتهای بین فنهای برقی صنعتی و پنکههای برقی خانگی استاندارد را در تمام ابعاد اصلی عملکرد و طراحی خلاصه میکند:
| پارامتر | پنکه برقی صنعتی | فن برقی استاندارد |
|---|---|---|
| ظرفیت جریان هوا (CFM) | 3000–20000 CFM | 150-500 CFM |
| نوع موتور | آهنربای دائمی یا موتور القایی؛ وظیفه مستمر | موتور AC یا DC کوچک؛ وظیفه متناوب |
| قدرت موتور | 0.25 اسب بخار - 10 اسب بخار (186 وات - 7500 وات) | 15 وات - 75 وات |
| قطر تیغه | 12 اینچ - 72 اینچ (30 تا 183 سانتی متر) | 6 تا 18 اینچ (15 تا 46 سانتی متر) |
| مصالح ساختمانی | فولاد، چدن، آلیاژ آلومینیوم سنگین | پلاستیک سبک، ABS نازک |
| چرخه وظیفه | پیوسته (24/7 امتیاز) | متناوب (ساعت در روز) |
| سطح نویز | 65–90 دسی بل (اولویت جریان هوا بالا) | 30-55 دسی بل (اولویت راحتی آرام) |
| ویژگی های ایمنی | حفاظ فلزی، یاتاقانهای محصور، حفاظت از اضافه بار حرارتی، نشانههای با دید بالا | قفس ایمنی پلاستیکی، سوئیچ روکش |
| محدوده قیمت معمولی | 80 تا 2000 دلار | 15 تا 150 دلار |
| عمر خدمات | 10-20 سال با تعمیر و نگهداری | 2-7 سال معمولی |
| محیط معمولی | انبارها، کارخانه ها، سایت های ساختمانی، فرآوری مواد غذایی | خانه ها، ادارات، فضاهای خرده فروشی کوچک |
موتور قلب هر فن برقی است و شکاف بین موتورهای صنعتی و مصرف کننده قابل توجه است. درک تفاوت موتور تقریباً هر تمایز عملکرد دیگری بین دو دسته فن را توضیح می دهد.
فن های برقی صنعتی معمولا از یکی از دو نوع موتور استفاده می کنند: موتورهای آهنربای دائم یا موتورهای القایی (TEFC - کاملا محصور شده با فن خنک شونده). . موتورهای آهنربای دائمی گشتاور ثابتی را در سراسر محدوده سرعت کامل ارائه میکنند و بسیار کارآمد هستند، در حالی که موتورهای القایی TEFC به دلیل ساختار مهر و مومشان که از ورود گرد و غبار، رطوبت و آلایندهها به سیمپیچهای موتور جلوگیری میکنند، کارکرد کاربردهای صنعتی سنگین هستند.
موتورهای فن صنعتی برای عملیات مداوم - به این معنی که آنها طراحی و دارای درجه حرارتی هستند تا در بار کامل به طور نامحدود بدون دوره استراحت کار کنند. قدرت موتور از 0.25 اسب بخار (186 وات) برای فن های صنعتی فشرده به 10 اسب بخار (7460 وات) یا بیشتر برای فن های بزرگ محوری در تاسیسات صنعتی عمده سیم پیچ ها از سیم گیج سنگین تری با درجه حرارت عایق بالاتر استفاده می کنند (معمولاً عایق کلاس F یا کلاس H، به ترتیب 155 درجه سانتی گراد و 180 درجه سانتی گراد) و یاتاقان ها آب بندی شده و یاتاقان های توپ دقیق روغن کاری شده برای فواصل خدمات طولانی مهندسی شده اند.
فن های برقی مصرفی از موتورهای AC با قطب سایه دار کوچک یا طراحی موتورهای DC بدون جاروبک استفاده می کنند 15-75 وات از قدرت این موتورها برای عملیات متناوب - چند ساعت در روز - و برای استفاده طولانی مدت از نظر حرارتی درجه بندی نمی شوند. کارکردن مداوم یک فن خانگی استاندارد به مدت 24 ساعت در روز در یک محیط گرم می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور، خرابی عایق و خطر آتش سوزی شود - سناریویی که یک موتور صنعتی بدون مشکل از پس آن برمی آید.
یاتاقان های موجود در فن های مصرفی اغلب از نوع یاتاقان های آستینی (برنز متخلخل آغشته به روغن) هستند تا بلبرینگ. یاتاقانهای آستین ساکتتر و ارزانتر هستند، اما تحت بارگذاری مداوم سریعتر سایش میکنند که منجر به لرزش موتور، لرزش و در نهایت خرابی پس از چند هزار ساعت کار میشود. در مقابل، بلبرینگ های بسته صنعتی برای 50000 تا 100000 ساعت کار رتبه بندی می شوند. ، که در عملیات 24/7 نشان دهنده 5 تا 11 سال کار مداوم است.
ظرفیت جریان هوا – که بر حسب فوت مکعب در دقیقه (CFM) یا متر مکعب در ساعت (m³/h) اندازه گیری می شود – عملاً مهم ترین مشخصات عملکردی برای هر فن است، زیرا تعیین می کند که آیا فن واقعاً می تواند فضایی را که در آن نصب شده است تهویه یا خنک کند.
حجم هوایی که یک فن می تواند حرکت کند توسط سه عامل تعیین می شود: قطر تیغه، زاویه گام تیغه و سرعت چرخش (RPM) . فنهای صنعتی با استفاده از تیغههای بزرگتر - معمولاً به CFM بسیار بالاتری نسبت به فنهای مصرفی میرسند قطر 18 اینچ تا 72 اینچ (45 سانتی متر تا 183 سانتی متر). - همراه با زوایای شیب دار تیغه ها و موتورهایی که به اندازه کافی قدرتمند هستند تا مجموعه های تیغه با قطر بزرگ را به طور موثر بچرخانند.
برای بیان این موضوع به صورت عملی: یک میز 18 اینچی استاندارد یا پنکه پایه ممکن است حرکت کند 300-500 CFM هوا، که برای ایجاد نسیم خنک کننده برای یک یا دو نفر در حدود 3 متر کافی است. یک فن کف صنعتی 24 اینچی تقریبا حرکت می کند 5000–7000 CFM ، برای ایجاد حرکت معنی دار هوا در فضای 500 تا 800 فوت مربع کافی است. یک پنکه سقفی صنعتی بزرگ 72 اینچی HVLS (حجم بالا، سرعت کم) می تواند حرکت کند. 100000 CFM ، کل یک طبقه انبار را پوشش می دهد.
این تفاوت فقط در مورد راحتی نیست - پیامدهای مستقیمی برای آن دارد مدیریت استرس گرمایی در محل کار، رقیق شدن دود و گرد و غبار، راندمان خنک کننده تبخیری و رعایت الزامات تهویه بهداشتی شغلی که هیچ طرفدار مصرف کننده ای نمی تواند ملاقات کند.
ساخت فیزیکی فن های صنعتی و مصرفی منعکس کننده محیط های عملیاتی کاملاً متفاوت و الزامات دوام است.
پنکه های صنعتی از فولاد گیج سنگین، آلیاژ آلومینیوم ریخته گری، یا فولاد ضد زنگ بسته به کاربرد قاب ساختاری و محافظ تیغه به گونهای طراحی شدهاند که در برابر ضربههای فیزیکی - از لیفتراکها، سقوط اجسام، و برخورد خشن در محلهای ساختوساز - بدون شکستگی یا به خطر انداختن محافظ تیغه، مقاومت کنند. حفاظ ها معمولاً از سیم فولادی جوش داده شده یا مش فولادی مهر شده ساخته می شوند که طوری طراحی شده اند که در صورت شکست تیغه، قطعه ای از تیغه را در خود جای دهد. رنگهای با دید بالا (زرد صنعتی، نارنجی، یا سبز ایمنی) روی محافظ تیغهها استفاده میشود تا اطمینان حاصل شود که وضعیت عملکرد فن بلافاصله در محیطهای کاری شلوغ آشکار میشود.
تیغه های فن های صنعتی معمولاً از پلی پروپیلن تقویت شده، نایلون تقویت شده با الیاف شیشه یا آلیاژ آلومینیوم ساخته می شوند. این مواد یکپارچگی ساختاری را تحت نیروهای گریز از مرکز تولید شده توسط تیغههای با قطر بزرگ که در سرعتهای عملیاتی میچرخند حفظ میکنند و در برابر ترکخوردگی ناشی از خستگی که میتواند با ارتعاش طولانیمدت رخ دهد، مقاومت میکنند. محفظههای فن صنعتی و محفظههای موتور طبق استانداردهای IP (محافظت از نفوذ) درجهبندی میشوند - معمولاً IP54 یا IP55 ، نشان دهنده محافظت در برابر ورود گرد و غبار و پاشش آب از هر جهت - امکان عملکرد ایمن در محیط های تولید مرطوب، سایت های ساخت و ساز در فضای باز و انبارهای مرطوب را فراهم می کند.
پنکه های خانگی استاندارد عمدتاً از پلاستیک ABS قالب گیری تزریقی برای محفظه، پایه و محافظ تیغه. ساخت و ساز پلاستیکی وزن و هزینه ساخت را پایین نگه می دارد که برای محصولی که برای جابجایی بین اتاق های خانه طراحی شده است مناسب است. با این حال، پلاستیک با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و گرمای طولانی مدت شکننده می شود، در اثر ضربه ترک می خورد و در محیط های گرد و غبار، فعال شیمیایی یا دمای بالا سریعتر تخریب می شود. حفاظ های تیغه فن مصرفی برای جلوگیری از تماس تصادفی انگشت طراحی شده اند تا اینکه قطعات تیغه شکست خورده را در خود جای دهند و یکپارچگی ساختاری آنها تحت بارهای ضربه صنعتی حداقل است.
فن های مصرفی با هیچ استاندارد IP رتبه بندی نمی شوند و به صراحت برای محیط های مرطوب یا گرد و غبار طراحی نشده اند. کارکردن یک فن خانگی استاندارد در یک کارگاه غبارآلود یا نزدیک آب منجر به تجمع گرد و غبار روی سیمپیچهای موتور (افزایش خطر آتشسوزی)، ورود رطوبت از طریق شکافهای تهویه، و تسریع سایش یاتاقان میشود.
الزامات ایمنی به طور قابل توجهی بین فن های صنعتی و مصرف کننده متفاوت است که منعکس کننده پروفایل های ریسک بسیار متفاوت محیط های کاری آنها است.
فن های خانگی استاندارد دارای ویژگی های ایمنی مناسب برای مصارف خانگی هستند: قفس های ایمنی پلاستیکی با اندازه های شکاف تیغه به اندازه کافی کوچک برای جلوگیری از آسیب بیشتر انگشتان، کلیدهای خاموش کننده خودکار (برای طرفداران پایه و برج ایستاده در بسیاری از بازارها مورد نیاز است)، و پایه فیوزهای حرارتی که در صورت داغ شدن شدید موتور، برق را برای همیشه قطع می کند. این ویژگیها مشخصات خطر یک محیط خانگی را بررسی میکنند - تماس تصادفی توسط کودکان، قرار دادن ناپایدار روی سطوح ناهموار - اما الزامات سختتر محیطهای صنعتی را که در آن عملیات مداوم، سوء استفاده فیزیکی، و چرخه بار الکتریکی معمول هستند، برآورده نمیکنند.
"پنکه برقی صنعتی" خانواده وسیعی از محصولات را پوشش می دهد که هر کدام برای نیازهای جریان هوای صنعتی خاص طراحی شده اند. درک انواع اصلی، دامنه کامل کاری که فن های صنعتی انجام می دهند را روشن می کند:
| نوع فن | جریان هوای معمولی | قدرت معمولی | کاربرد اولیه |
|---|---|---|---|
| فن کف صنعتی (پنکه درام / بشکه ای) | 3000–8000 CFM | 0.25-1 اسب بخار | انبارها، سایت های ساخت و ساز، مناطق خشک کن، خنک کننده کارگر |
| پایه صنعتی / پنکه ستونی | 2000–5000 CFM | 0.1-0.5 اسب بخار | کف کارگاه، خطوط تولید، اسکله بارگیری |
| پنکه صنعتی دیواری | 3000–12000 CFM | 0.25-2 اسب بخار | امکانات تولیدی، سالن های ورزشی، فضاهای خرده فروشی بزرگ |
| فن دمنده (گریز از مرکز) | 500-5000 CFM | 0.1-5 اسب بخار | سیستم های کانال، کوره های خشک کن، تهویه فضای محدود، HVAC |
| فن سقفی HVLS (حجم بالا و کم سرعت) | 50000–200000 CFM | 1-3 اسب بخار | انبارهای بزرگ، مراکز توزیع، آشیانه های هواپیما |
| فن ضد انفجار | 1000–15000 CFM | 0.5-5 اسب بخار | کارخانه های شیمیایی، غرفه های رنگ، ذخیره سازی سوخت، معدن |
| تهویه قابل حمل / فن دمنده | 1000–4000 CFM | 0.25-1 اسب بخار | سایت های ساخت و ساز، ورود به فضای محدود، کار تونل |
این طیف از انواع فن های صنعتی نشان می دهد که "پنکه برقی صنعتی" یک محصول واحد نیست بلکه خانواده ای از راه حل های مهندسی شده جریان هوا است که هر کدام برای مقیاس و محیط کاربردی خاصی بهینه شده اند. کوچکترین فن صنعتی فشرده (پنکه درام 12 اینچی) همچنان در خروجی جریان هوای خام از قوی ترین فن برجی مصرف کننده بهتر عمل می کند.
فن های برقی استاندارد نیز در پیکربندی های متعددی ارائه می شوند که برای راحتی شخصی در محیط های تجاری خانگی و سبک بهینه شده اند:
خروجی نویز از فن های صنعتی به طور قابل توجهی بالاتر از فن های مصرفی است - نتیجه مستقیم قطر پره های بزرگتر، حجم جریان هوا بیشتر و موتورهای قدرتمندتر است. این یک نقص طراحی نیست، بلکه یک مبادله مهندسی عمدی است: در محیط های صنعتی، خروجی جریان هوای بالا بر عملکرد بی صدا اولویت دارد .
سطوح نویز معمولی در 1 متر:
این تفاوت نویز باعث می شود که پنکه های برقی استاندارد برای اکثر کارهای تهویه صنعتی (خیلی بی صدا = خیلی ضعیف) کاملاً نامناسب باشند و اکثر فن های صنعتی برای خانه ها و ادارات نامناسب باشند (برای سکونت راحت بیش از حد بلند). را پنکه سقفی HVLS یک استثنا مهم است - این یک فن با ظرفیت صنعتی (جریان هوای عظیم) با نویز سطح مصرف کننده است که از طریق فیزیک پره های بسیار بزرگ و با سرعت آهسته به دست می آید. به همین دلیل است که فن های HVLS به طور فزاینده ای در فضاهای خرده فروشی بزرگ و میادین ورزشی استفاده می شوند که هم جریان هوای بالا و هم سطح صدای قابل قبولی مورد نیاز است.
فن های صنعتی و مصرفی هر دو به طور قابل توجهی در بهره وری انرژی تکامل یافته اند، اما مقایسه باید بر اساس جریان هوا بر وات به جای مصرف برق مطلق انجام شود، زیرا این دو دسته حجم های بسیار متفاوتی از هوا را جابجا می کنند.
یک معیار مفید است CFM در هر وات - چقدر هوای فن در واحد انرژی الکتریکی مصرف شده حرکت می کند:
این تحلیل نشان می دهد که فن های صنعتی - به ویژه طرح های HVLS - به طور قابل توجهی در حرکت هوا در هر وات نسبت به فن های مصرفی انرژی کارآمدتری دارند. . هنگامی که فن های صنعتی از موتورهای مغناطیسی دائمی مدرن یا فناوری موتور EC (تعویض الکترونیکی) استفاده می کنند، راندمان بیشتر می شود. درایوهای سرعت متغیر (VSD) روی فنهای صنعتی اجازه میدهند تا سرعت را با تقاضای جریان هوای واقعی مطابقت داده و مصرف انرژی را کاهش دهد. تا 50 درصد در مقایسه با عملکرد با سرعت ثابت زمانی که جریان هوای کامل مورد نیاز نیست.
به طور مطلق، راه اندازی یک پنکه صنعتی به طور مداوم در روز هزینه بیشتری نسبت به فن مصرفی دارد - صرفاً به این دلیل که واحد صنعتی 10 تا 50× هوای بیشتری را جابجا می کند و به نسبت انرژی بیشتری مصرف می کند. اما بر اساس هزینه به ازای هر CFM جریان هوا، فن های صنعتی ارزش بهتری را به ازای هر واحد تهویه به دست آمده ارائه می دهند.
درک محیطهای خاصی که در آن فنهای صنعتی مورد نیاز است - و اینکه چرا فنهای استاندارد در آن محیطها خراب میشوند - تمایز دستهبندی را عینی و کاربردی میکند:
یک انبار توزیع معمولی از 50000 فوت مربع با ارتفاع سقف 30 فوت حاوی 1.5 میلیون فوت مکعب هوا است. جابجایی این حجم هوا به طور موثر نیازمند فن هایی است که قادر به تولید هزاران CFM جریان هوای هدایت شده هستند تا لایه بندی گرما را از بین ببرند (جایی که هوای گرم در نزدیکی سقف جمع می شود و منطقه کار را به شدت گرم می کند) و ایجاد حرکت هوای خنک کننده در سطح کف جایی که کارگران در آن کار می کنند. فن های مصرفی که در طبقات انبار قرار می گیرند، ناحیه کوچکی از حرکت هوا ایجاد می کنند که در چند متری از بین می رود. فن های کف صنعتی، پنکه های دیواری و پنکه های سقفی HVLS الگوهای حرکتی هوا را ایجاد می کنند که کل ساختمان را در بر می گیرد.
محیط های فرآوری مواد غذایی با چالش های خاصی روبرو هستند: رطوبت زیاد ناشی از بخار و عملیات شستشو، درجه حرارت شدید از مناطق پخت و پز و تبرید، الزامات بهداشتی دقیق، و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی از عوامل تمیز کننده . فن های صنعتی برای فرآوری مواد غذایی باید از فولاد ضد زنگ یا مواد مهر و موم شده با درجه مواد غذایی ساخته شده باشند که دارای سطح حفاظت IP بالا (IP65-IP67 برای کاربردهای شستشو) و عاری از سطوحی باشند که باکتری ها در آن تجمع پیدا کنند. فن های استاندارد مصرف کننده برای محیط های فرآوری مواد غذایی از نظر بهداشتی و دوام کاملاً نامناسب هستند.
سایت های ساخت و ساز فعال به فن هایی برای تسریع خشک شدن بتن، تهویه دود رنگ و چسب در فضاهای بسته، سرمایش کارگر در طول عملیات تابستانی و گرمایش موقت فضا (در صورت استفاده با عناصر گرمایشی) نیاز دارند. محیط های ساختمانی فن ها را در معرض گرد و غبار بتن، گرد و غبار دیوار خشک، اسپری رنگ، بخارات حلال و اثرات فیزیکی ابزار و مواد . یک فن مصرفی که در محل ساخت و ساز قرار می گیرد در عرض چند روز توسط گرد و غبار آسیب می بیند، خطر آتش سوزی ناشی از تجمع گرد و غبار قابل احتراق روی سیم پیچ های موتور وجود دارد، و فاقد ظرفیت جریان هوا برای تهویه معنی دار حتی یک طبقه از ساختمان در حال ساخت است.
تاسیسات تولیدی گرما را از ماشین آلات، عملیات جوشکاری و فرآیندهای شیمیایی تولید می کنند و محیط های حرارتی ایجاد می کنند که عملکرد و ایمنی کارگران را مختل می کند. تحقیقات در مورد تنش حرارتی صنعتی به طور مداوم نشان می دهد که بهره وری کارگران تا 2 درصد در هر درجه سانتیگراد بالای 25 درجه سانتیگراد کاهش می یابد در کارهای سخت فیزیکی تهویه صنعتی موثر که دمای منطقه کار را در سطوح قابل قبول حفظ می کند، به طور مستقیم از سلامت کارگران تحت مقررات بهداشت حرفه ای محافظت می کند و بهره وری را حفظ می کند که سرمایه گذاری سرمایه در خود فن ها را توجیه می کند.
مرغداری ها، انبارهای خوک و تأسیسات لبنی به تهویه مداوم برای کنترل دما، رطوبت، غلظت آمونیاک و سطوح پاتوژن موجود در هوا برای رفاه حیوانات و عملکرد تولید نیاز دارند. فن های تهویه کشاورزی باید ماه ها به طور مداوم کار کنند، غلظت آمونیاک و رطوبت بالا را تحمل کنند و حجم کافی هوا را برای تبادل هوا در یک ساختمان بزرگ جابجا کنند. 20-40 بار در ساعت در شرایط تابستان فن های مصرفی نمی توانند این میزان تهویه را فراهم کنند یا از جو کشاورزی خورنده جان سالم به در ببرند.
فن های صنعتی و مصرفی هر دو نیاز به انعطاف پذیری موقعیت یابی را برطرف می کنند، اما به روش های مختلف متناسب با محیط مربوطه خود.
بسیاری از فن های صنعتی قابل حمل - به ویژه فرمت فن درام مورد استفاده در سایت های ساختمانی - با آن طراحی شده اند دستگیره های حمل، طرح های صاف تاشو و میله های نصب تاشو که امکان جابجایی آسان بین مناطق کار را فراهم می کند. برخی از طرح ها شامل یک نوار نصب تا 4 فوت (120 سانتی متر) طول با سر فن در یک انتها وصل شده، به فن اجازه می دهد تا در ارتفاع قرار گیرد، به صورت افقی در سراسر منطقه کار قرار گیرد، یا برای جریان هوای جهشی سقف به سمت بالا بدون نیاز به پایه جداگانه هدایت شود. سر فن ممکن است برای حمل و نقل و ذخیره سازی روی میله به صورت صاف جمع شود و با وجود ظرفیت جریان هوا در مقیاس صنعتی، وقتی از آن استفاده نمی شود، دستگاه فشرده می شود.
سیستمهای گشتاور قابل تنظیم یا کنترلهای سرعت متغیر - مکانیکی (در طرحهای سادهتر) یا الکترونیکی (در طرحهای برتر) - به اپراتورهای فن صنعتی اجازه میدهند تا خروجی جریان هوا را با نیازهای فعلی مطابقت دهند، در صورت عدم نیاز به جریان هوای کامل، نویز و مصرف انرژی را کاهش دهند در حالی که حداکثر خروجی را در شرایط اوج گرما یا عملیات تهویه فعال فراهم میکنند.
فن های برقی استاندارد معمولا ارائه می شوند تنظیمات سرعت 2-4 از طریق سوئیچ های مکانیکی یا الکترونیکی، نوسان (جاروی چپ به راست) برای توزیع گسترده تر هوا و تنظیم ارتفاع در مدل های پایه. طرفداران مصرف کننده ممتاز شامل تایمرهای خواب، کنترل از راه دور، زمان بندی های قابل برنامه ریزی، اتصال خانه هوشمند (کنترل Wi-Fi/برنامه)، و "حالت های خواب" بهینه شده با نویز هستند که با حداقل سرعت و نویز برای استفاده در شب اجرا می شوند. این ویژگی های آسایش گرا به طور کامل در طرح های صنعتی وجود ندارد و منعکس کننده اولویت های مختلف راحتی خانه در مقابل تهویه صنعتی است.
هزینه اولیه بالاتر فنهای صنعتی اغلب با عمر طولانیتر آنها، هزینه عملیاتی کمتر در ساعت در صورت استهلاک در طول سالها استفاده مداوم، و بهرهوری و ارزش ایمنی قابلتوجهی که در کاربردهای مناسب ارائه میکنند، جبران میشود.
| عامل هزینه | پنکه صنعتی (پنکه کفی 24 اینچی) | پنکه مصرفی (پایه 18 اینچی) |
|---|---|---|
| هزینه خرید اولیه | 200 تا 400 دلار | 40 تا 80 دلار |
| طول عمر مورد انتظار | 10-20 سال | 3-5 سال |
| واحدهای مورد نیاز بیش از 10 سال | 1 | 2-3 |
| کل هزینه خرید (10 سال) | 200 تا 400 دلار | 80 تا 240 دلار |
| هزینه برق روزانه (8 ساعت در روز با 0.15 دلار در کیلووات ساعت) | 0.30 دلار (موتور 250 وات) | 0.06 دلار (موتور 50 وات) |
| الزامات نگهداری | روانکاری بلبرینگ، بازرسی تیغه | حداقل (معمولاً واحد را جایگزین کنید) |
| جریان هوا تحویل داده شد | 5000 CFM | 300-500 CFM |
تجزیه و تحلیل نشان می دهد که برای کاربردهای صنعتی که نیاز به جریان هوای جدی دارند، فن صنعتی تنها ابزار مناسبی نیست - اغلب زمانی که هزینه کل مالکیت محاسبه می شود، انتخاب بلندمدت اقتصادی تر است. برای مصارف خانگی، قیمت خرید پایینتر پنکههای مصرفکننده، هزینه اجرا کمتر، و عملکرد مناسب برای راحتی شخصی، آن را به انتخاب درستی بدیهی تبدیل کرده است. تطبیق فن با برنامه، کلید بهینه سازی هزینه و عملکرد است.
از معیارهای تصمیم گیری زیر برای تعیین نوع فن مناسب برای موقعیت شما استفاده کنید: